Friends

Friends
And friends of friends

Food

Food
All the food i can eat

Photoshoots

Photoshoots
Photos of people and others

Acres of snow


So, the winter is finally here and oh how it is. It's really cold outside and all the package. But i myself prefer cold sunny winterday far more than melting and all wet winter. 
As i live pretty much nowhere and the wildlife just flyes around i'm pretty excited to see herds of wildgoats and mooses and boars and so on :D I haven't actually seen one per say, but today when i went outside to deal with the snow i saw footprints all over the territory. Not in front of the front door but everywhere else. There were so many lines of footprints that i can't even imagine them being there... As i've told before, we have a big applegarden next to the house and they tend to come for a bite there in the winter. We personally haven't seen it because we've never been here in the winter, but the neighbours say that they've had some amazing sights over there. 
But the thing is, they probably move around in the morning... more than other times, but it's dark outside and i hope that i see them in daylight also. I have my camera close by all the time so i'd have time to take some snapshots. 

Niisiis, talv on täielikult saabunud. Ja korralikult kohe. Aga ma isiklikult eelistangi rohkem sellist väga külma ja päikesepaistelist, mitte lörtsist ja sulavat talve.
Kuna ma elan üsna ei-kuskil ja metsloomaaed lihtsalt puhub läbi siit siis olen ma üsna vaimustuses ja elevil sellest, et neid ka talvel siin näha. Kuna meil maja kõrval õunaaed siis nad käivad seal tihti söömas talvel. Me pole keegi perest seda veel näinud kuna keegi pole siin talvel olnud, aga naabrid on väitnud , et talvel võib seal vägevat vaadet näha. 
Natuke kehv on see, et metsloomad siiski liiguvad rohkem varahommikul ja siis on pime veel. Aga räägitakse mulle ikka, et nad liiguvad ka päeva ajal. Täna hommikul oli igatahes terve territoorium jälgi täis. Nigu metsapidu oleks siin toimunud öösel. Küll väiksemaid jälgi kui ka suuremaid (a la metssea jälgi).
Igatahes, kaamera on mul koguaeg ligidal, et kiirelt ka mõned pildid saada kui juhtun nägema :D
1 comment

  1. Vau!
    See viimane on lukuauk? Mis sa sellega tegid, et ta nii äge välja näeb? :D

    ReplyDelete